Co to jest PLA? #
Jest to jeden z kilku najpopularniejszych materiałów do druku 3D w technologii FDM. Odróżnia się tym od swoich kompanów, że jest w pełni biodegradowalny. Składa się z naturalnych składników, a dokładnie z mączki kukurydzianej (skrobi). Miejmy na uwadze, że ta biodegradowalność jest, lecz rozkłada się w bardzo długim okresie czasu.
Jeżeli nie wiecie jeszcze czym charakteryzuje się oraz w jaki sposób w technologii FDM powstają trójwymiarowe modele, to zapraszamy Was do tego hiperłącza LINK.
Podczas drukowania, materiał ten nie wydziela aż takich szkodliwych związków chemicznych jak inne tworzywa. Dzięki tej cesze, często jest używany do zajęć edukacyjnych w szkołach, czy też uczelniach. Jednakże podczas druku, zawsze musimy pamiętać o wentylowaniu pomieszczeń, ponieważ podczas długotrwałego wdychania oparów wytwarzanych podczas procesu druku 3D, możemy ulec zatruciu.

Zalecane ustawienia druku z materiału PLA #
- Wypełnienie - Indywidualnie trzeba dobrać do danego modelu pod względem zastosowania oraz potrzebnej wytrzymałości.
- Temperatura głowicy - 190 °C - 220 °C. Musimy sprawdzić parametry konkretnego materiału na stronie producenta.
- Temperatura stołu Indywidualnie trzeba dobrać do danego modelu. Najczęściej ustawiamy około 55 °C.
- Podpory - Indywidualnie trzeba dobrać do danego modelu.
- Chłodzenie - Indywidualnie trzeba dobrać do danego modelu. Najczęściej ustawiamy około 75%.
- Prędkość wydruku - Indywidualnie trzeba dobrać do danego modelu. Najczęściej ustawiamy około 60mm/s
- Sposób dostarczenia filamentu - Obojętnie, który rodzaj (Bowden lub Direct).
Jeżeli nie wiecie co to jest Direct lub Bowden to zapraszamy do tego hiperłącza LINK.

Właściwości filamentu PLA #
Poniższe wartości mają charakter orientacyjny, lecz odpowiadają danym podawanych w literaturze i / lub przez producentów.
Temperatura mięknięcia (zeszklenia): 45-65°C
Gęstość: 1.2-1.4 g/cm3
Granica plastyczności: ok. 40-50 MPa
Moduł Younga: ok. 2000 MPa
Wydłużenie przy zerwaniu: 2-3 %
Skurcz przetwórczy: 0.3-0.5 %
Pamiętajmy, że tworzywa sztuczne są opisywane przez bardzo wiele parametrów. Powyżej widnieje jedynie ich ułamek.
Cechy PLA #
Plusy | Minusy |
+ Świetny wygląd zewnętrzny | - Niska udarność |
+ Łatwy do drukowania | - Nierozpuszczalny |
+ Nie wymaga również komory grzewczej | - ograniczona elastyczność |
+ Drukuje się z niego w stosunkowo niskich temperaturach – w zakresie 190-220°C | |
+ Cechuje się dość dobrą wytrzymałością na rozciąganie oraz sztywnością | |
+ Skurcz materiału jest niewielki, dlatego nie wymaga podgrzewanego stołu | |
+ Nierozpuszczalny |
Dzięki wszystkim tym cechom można powiedzieć, że jest on idealny dla początkujących drukarzy, ponieważ nie wymaga on specjalnych umiejętności. Powiedziałbym wręcz, że jest perfekcyjnym materiałem do nauki druku 3D.
Post - Processing #
Bardzo ważnym elementem tworzenia trójwymiarowych modeli jest post-processing czyli post-obróbka. Sama nazwa wskazuje, że jest to jakiś proces wykonywany po czymś. W naszym przypadku jest to termin określający obróbkę po zakończonym procesie druku 3D.
Po wydrukowaniu modelu bardzo ważne jest obrobienie mechaniczne i / lub chemiczne przedmiotu wykonanego w technologii FDM. Techniki obróbki obejmują na przykład, szlifowanie, wygładzanie, malowanie czy klejenie elementów wydruku.
Poniżej znajduje się krótki opis obróbki chemicznej oraz mechanicznej. Jednak bylibyście zainteresowani zaznajomieniem się z hasłem post - processingu to zapraszamy do hiperłącza LINK.
Obróbka mechaniczna #
Usunięcie podpory jest zazwyczaj pierwszym etapem przetwarzania końcowego dla wszelkich technologii drukowania 3D, które wymagają wsparcia w celu dokładnego wyprodukowania części.
Podpory można podzielić na 2 kategorie:
- standardowe (nierozpuszczalne)
- rozpuszczalne


Obróbka chemiczna #
Ten rodzaj obróbki polega na rozpuszczaniu istniejących rozpuszczalnych podbór. Podpory rozpuszczamy w wybranych roztworach lub cieczach.
Zauważmy, że różne materiały są rozpuszcalne, a niektóre nie. Np.:
- ABS jest rozpuszczalny w acetonie
- PVA jest rozpuszczalne w wodzie
- PLA nie jest rozpuszczalne
Domieszkowane PLA #
PLA 3D Bamboo
Jest to filament, a dokładniej PLA pomieszany z włóknami bambusa w proporcjach 8:2. Temperatura wydruku to 190 – 210°C, ale my drukowaliśmy na 220°C. Zauważyliśmy, że jakość wydruku jest o wiele lepsza przy tej temperaturze.

Marble Gray
Materiał Marble Gray od Nebula jest domieszkowany drobinkami imitującymi kamień, dzięki czemu wyglądem przypomina marmur. Naszym zdaniem, bardzo dobrze nadaje się do robienia popiersi, figurek, biżuterii czy też różnego rodzaju gadżetów.
Producent podaje, dyszę 0.5 jako najmniejszą jaką powinno się stosować. Od razu więc założyłem ją, ale po krótkim czasie zorientowałem się, że jest to zły wybór, dysza w stosunkowo krótkim czasie się zapchała. Użyliśmy dyszy 0.8, ponieważ nie mieliśmy innej, aby sprawdzić jakość, aczkolwiek wydaje nam się, że na 0.8 wydruki wyszły w dobrej jakości.
Na temperaturze średniej którą podał producent (zakres temperaturowy druku 190-220°C) czyli na 205°C, zauważyliśmy, że wydruki nie są perfekcyjne. Dopiero przy 220°C, modele zaczęły wychodzić z zadowalającą jakością.

Porady w skrócie #
Drukując z materiału, którym jest PLA. Pamiętajmy o kilku zasadach, które znajdują się poniżej:
- Stół podgrzewany może być podczas tego procesu druku 3D, lecz nie musi. Jeżeli jednak mamy w naszej drukarce zainicjowany podgrzewany stół, to pamiętajmy, żeby ustawić go w przedziale od 50-60 °C.
- Pamiętajmy, że temperatura głowicy do danego materiału jest inna, lecz ogólny zakres temperaturowy PLA waha się w okolicach od 185 °C do 225 °C.
- PLA jest idealnym materiałem dla początkujących. Można z niego drukować różnego rodzaju figurki, a nawet części ruchome, które nie przenoszą dużych sił.