Na samym początku opiszemy Wam materiały z których zostały wykonane projekty do których linki znajdziecie w dalszej części artykułu. Wytłumaczymy Wam również w jaki sposób działają różnego typu przekładnie w przemyśle, m.in:
- Przemysłowa przekładnia kątowa
- Przemysłowa przekładnia czołowa
- Przemysłowa przekładnia ślimakowa
Filament Nebula GLASS 807
Filament Nebula GLASS 807 to kopolimer butadienowo-styrenowy. Charakteryzuje się:
- wysoką transparentnością,
- wysokim połyskiem,
- niskim skurczem,
- wysoką udarnością
Materiał posiada cechy wspólne dla ABS oraz PET-G. Filament Nebula GLASS 807 przy użyciu limonenu pozwala uzyskać wydruk o szklistej powierzchni, czyli przeźroczystości oraz wyglądzie szkła. Przy użyciu filamentu Nebula GLASS 807 można uzyskać wydruk bez widocznych linii. Aby uzyskać taki efekt należy przeprowadzić proces chemicznego wygładzania.
Proces chemicznego wygładzania
1. Zanurzamy gotowy wydruk w pojemniku wypełnionym limonenem na ok. 2-3 s.
2. Proces powtarzamy kilkakrotnie do uzyskania pożądanego efektu. Ilość zanurzeń jest uzależniona od grubości ścian wydruku.
3. Po zakończeniu obróbki limonenem, wydruk pozostawić do wyschnięcia w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
Filament Nebula PLA
PLA jest biodegradowalnym, termoplastycznym poliestrem, wytwarzanym z surowców odnawialnych. PLA PREMIUM to wysokiej jakości filament PLA. Stanowi podstawowy materiał do druku 3D w technologii FDM. PLA znajdzie zastosowanie przy prototypowaniu narzędzi, drukowaniu zabawek, gadżetów czy biżuterii. Wydruki charakteryzują się wysoką wytrzymałością mechaniczną i nie podlegają skurczowi wtórnemu. Ze względu na niską toksyczność oraz bardzo dobre referencje ekologiczne jest jednym z najpopularniejszych tworzyw do druku w świecie druku 3D, idealnym do rozpoczęcia przygody z drukiem 3D.
Dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej.
- temperatura druku: 190-220°C
- temperatura stolika: 0-60°C
- łatwość drukowania
- biodegradowalność
- łatwość w obróbce
- dokładność wydruków
Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się w jaki sposób drukuje się z tego materiału to zapraszamy do tego kursu: KURS
Przemysłowa przekładnia kątowa
Na podstawie projektu z thingiverse wydrukowaliśmy model przekładni kątowej. Model jest tak skonstruowany abyśmy mogli zajrzeć do środka i zaobserwować prace przekładni.
Stożkowe przekładnie służą głównie do zmiany kierunku ruchu wału. Skrzynie biegów tego typu można znaleźć w większości silników zaburtowych, helikopterach oraz w mechanizmach różnicowych większości samochodów.
Link do projektu:
Przemysłowa przekładnia czołowa
Na podstawie projektu z thingiverse wydrukowaliśmy model przekładni czołowej. Model jest tak skonstruowany abyśmy mogli zajrzeć do środka i zaobserwować prace przekładni.
Czołowe Przekładnia walcowa jest prawdopodobnie najprostszym i najpowszechniejszym rodzajem skrzyni biegów. Wykorzystuje koła zębate o różnych rozmiarach. Na przykład, jeśli pierwsza zębatka ma 5 zębów, a druga ma 20 zębów, przełożenie wynosi 1: 4. Oznacza to, że jeśli przekręcisz pierwszy bieg o 720 stopni, drugi bieg obróci się o 180 stopni.
Link do projektu:
Przemysłowa przekładnia ślimakowa
Na podstawie projektu z thingiverse wydrukowaliśmy model przekładni ślimakowej. Model jest tak skonstruowany abyśmy mogli zajrzeć do środka i zaobserwować prace przekładni.
Przekładnia ślimakowa składa się z „ślimaka” i „przekładni ślimakowej”. Ślimak to przekładnia o kształcie przypominającym śrubę. Gdy ślimak obraca się o 360 stopni, to przekładnia ślimakowa obraca się o 1 ząb. Reduktory ślimakowe są zwykle używane w zastosowaniach, które wymagają dużej redukcji prędkości, lub gdy przestrzeń jest ograniczona. W przekładni ślimakowej prawie niemożliwa jest „jazda wstecz”.
Link do projektu:
Współautor:
Daniel Marcisz