Druk 3D (z ang. 3D printing) - technika wytwarzania polegająca na produkcji przez nakładanie materiału modelowego(podporowego) na stół modelowy maszyny. Inaczej zwana technologią addytywną.
Ekstruder (Extruder) - jest to element drukarki 3D odpowiedzialny za podawanie filamentu do hotendu (bloku grzejnego), następnie roztapiany i podawany w odpowiedni sposób dzięki wcześniej zaprogramowanemu G-Code’owi.
DIY (z ang. „Do It Yourself” (zrób to sam) - często stosowane przy zakupie nowego sprzętu, oznacza to zestaw do samodzielnego montażu.
Filament - materiał wykorzystywany w technologii addytywnej FDM (FFF), ma postać żyłki i w jego skład najczęściej wchodzą polimery termoplastyczne. Występuje w dwóch standardach średnicy, mianowicie 1.75 mm oraz 3 mm. Ilość filamentu jest podawana na szpulach.
Firmware - Oprogramowanie zapewniające podstawową obsługę drukarki. Kupując drukarkę powinniśmy spodziewać się, że będzie on wgrany do naszego urządzenia od początku, lecz kupując drukarkę typu DIY (zrób to sam), możliwe, że będziemy musieli pobrać firmware ze strony producenta i sami wgrać.
Prusa - Projekt drukarki typu RepRap stworzony przez Josefa Prusę. Drukarkę tę można kupić na stronie producenta lub stworzyć ją samemu w domu, kompletując po kolei części na własną rękę.
Hotend - nazwa sama wskazuje czym jest ta część ekstrudera, mianowicie HOT END czyli gorące zakończenie w którym filament jest upłynniany przed naniesieniem odpowiedniej ścieżki.
Core XYZ - jest to rodzaj kinematyki drukarki, czyli sposób poruszania się naszego urządzenia. Stosowany w drukarkach niskobudżetowych.
Delta - jest to rodzaj kinematyki drukarki, czyli sposób poruszania się naszego urządzenia. Stosowany w drukarkach 3D niskobudżetowych. Stół w tego rodzaju urdządzeniach najczęściej jest okrągły. Hotend porusza się w odpowiedni sposób dzięki 3 prowadnicom do których na specjalnie zaprojektowanych ramiona zamocowany jest nasz ekstruder. Podczas ruchu ekstrudera wymagane jest ciągłe poruszanie się każdego z 3 ramion przymocowanych do prowadnic.
Geometria wewnętrzna - geometria modelu zamknięta w objętości wyznaczone przez jego powierzchnię zewnętrzną.
Wytwarzanie addytywne (przyrostowe) - jest to zbiorcza nazwa wielu metod(technologii) druku 3D, które różnią się między sobą sposobem nanoszenia kolejnych warstw, materiałami produkcyjnymi, dokładnością oraz jakością modeli.
Kod G (z ang. G-code) - znormalizowany język zapisu poleceń dla wszystkich urządzeń pracujących w technikach addatywnych. Definiuje on podstawowe operacje wykonywane przez maszynę krok po kroku, ścieżka po ścieżce. Każdy ruch wykonywany w maszynie jest zapisany w G-code'dzie.
Komora robocza maszyny - miejsce budowania modeli, w której zachodzi cały proces technologiczny maszyny.
Materiał podporowy - materiał pomocniczy, z którego powstają podpory dla modelu w miejscach w których ścianki modelu znajdują się pod takim kątem do stołu roboczego, że zostały by wydrukowane zniekształcone bez zastosowania podpór. Materiał podporowy stosuje się tylko i wyłącznie na etapie procesu wytwarzania.
Materiał modelowy - główny materiał z którego powstaje trójwymiarowy obiekt.
Ścieżka narzędzia - zaprogramowana i wyrażona przez kod G trajektoria narzędzi odpowiedzialnych za budowanie przyrostowe modelu 3D.
Teselacja - proces zagęszczania lub rozrzedzania liczby trójkątów modelu STL, mająca na celu zmienianie dokładności modelu CAD, przez model STL.
Cad (Computer Aided Design) - oprogramowanie wspomagane komputerowo do projektowania trójwymiarowego np. Fusion 360.
Fotopolimer - polimer, którego właściwości są nieodwracalnie modyfikowane za pomocą światła UV.
Fotopolimeryzacja - proces polegający na utwardzeniu żywic foto-utwardzalnych pod wpływem światła UV.
NURBS (Non-Uniform Rational B-Spline) - jeden ze sposobów opisu obiektów lub krzywych stosowany w przestrzeni trójwymiarowej.
JM (Jetting Modeling) - technologia druku 3D polegająca na warstwowym natryskiwaniu ciekłego polimeru tzw. modelowanie strumieniowe.
FDM (Fused Deposition Modeling) - metoda druku polegająca na wytłaczaniu tworzyw termoplastycznych.
FFF (Fused Filament Fabrication) - metoda druku polegająca na wytłaczaniu tworzyw termoplastycznych.
LOM (Laminated Object Manufacturing) - laminowanie warstwowe polega na warstwowym łączniu cienkich arkuszy nawiniętego na rolkę gotowego materiału budulcowego jak np. samoprzylepny papier czy folie polimerowe.
SLA (Stereolitografia) - / DLP (Digital Light Processing) - metody druku oparte na procesie fotopolimeryzacji, tj. utwardzanie żywic światłoczułych.
SLS (Selective Laser Sinthering) / SLM (Selective Laser Melting) - metody druku wykorzystujące laserowe spiekanie proszków.
3DP (Three Dimensional Printing) - technologia polegająca na warstwowym łączeniu za pomoca spoiwa materiału w postaci proszku gopsowego, plimerowego czy metalowego.
Post - Processing - obróbka mechaniczna lub / i chemiczna wydrukowanego modelu 3D. Techniki obróbki obejmują na przykład, szlifowanie, wygładzanie, malowanie czy klejenie elementów wydruku.
Slicer - oprogramowanie, które generuje tzw. G-code zrozumiały dla drukarki 3D.
Szybkie prototypowanie (Rapid Prototyping) - zbiór technik wykorzystywanych do wytworzenia rzeczywistych obiektów na podstawie ich modeli opracowanych w programach typu CAD.
Technika przyrostowa (Additive Manufacturing) - technika polegająca na wytworzeniu obiektu poprzez łączenie ze sobą kolejnych warstw materiału.
ABS - materiał budulcowy. Wytworzony z pochodnej ropy naftowej. Podczas druku z tego materiału wymagana jest podgrzewana zamknięta komora oraz podgrzewany stół. Trudny w druku. Rozpuszcza się w acetonie.
ASA - Materiał w technologii FDM, otrzymywany w wyniku kopolimeryzacji tworzywa SAN z kauczukiem akrylowym. Ma właściwości mechaniczne podobne do ABS. Charakteryzuje się wysoką sztywnością oraz dobrą odpornością chemiczną.
PLA - Materiał budulcowy. Wytworzony z mączki kukurydzianej. Stół roboczy nie musi byc podgrzewany. Łatwy w drukowaniu. Materiał nierozpuszczalny.
PVA - Materiał podporowy. Rozpuszcza się w odpowiednim roztworze.
PET-G - Politereftalan etylenu z domieszką glikolu. Materiał charakteryzujący się dużą wytrzymałością.
HIPS - Materiał w technologii FDM. Charakteryzujący się trwałością, niską elastycznością oraz półmatowym wykończeniem powierzchni.
Fotogrametria - Dziedzina nauki i techniki zajmująca się odtwarzaniem kształtów, rozmiarów i wzajemnego położenia obiektów w terenie na podstawie zdjęć fotogrametrycznych.
Inżynieria odwrotna (digitalizacja) - Wprowadzenie do pamięci komputera tradycyjnych, drukowanych lub rękopiśmiennych materiałów bibliotecznych lub archiwalnych w postaci danych cyfrowych metodą skanowania.
Kalibracja stołu roboczego - Ustawienie stołu roboczego drukarki równolegle do ekstrudera drukarki.
Poliwęglan - Grupa polimerów z grupy poliestrów, będące formalnie estrami kwasu węglowego. Poliwęglany są amorficznymi, termoplastycznymi tworzywami sztucznymi o bardzo dobrych własnościach mechanicznych, szczególnie udarności i dużej przezroczystości.
Platforma robocza - Inaczej nazywana stołem roboczym drukarki, najczęściej płaskie miejsce gdzie powstaje wydruk.
Retrakcja - Proces który zapobiega wydostawaniu się materiału z głowicy drukarki w technologii FDM, podczas zmiany swojego położenia.
Raft - Inaczej nazywany tratwą, to pozioma siatka filamentu, która znajduje się pod twoją częścią w celu polepszenia przyczepności do stołu. Często stosowana do wydruków o małym polu dotykającym stołu.
Support - Podpora która wspiera prawidłowy model.
Skurcz materiału -zmiana wymiarów materiału podczas krzepnięcia i stygnięcia materiału po przetworzeniu.
Żywica fotopolimerowa - Materiał, z którego powstają modele w technologiach SLA i PolyJet. Przed wydrukiem w płynnej postaci.
Adhezja - łączenie się ze sobą powierzchniowych warstw ciał fizycznych.
Środek Adhezyjny - środek służący do poprawienia przyczepności modelu do stołu roboczego drukarki 3D.
Dysza (Nozzle) - Zakończenie głowicy przez które formuje się ścieżka plastiku w drukarce w technologii FDM.
Endstop - Krańcówka najczęściej określająca koniec danej osi np. osi X czy Z.
Grzana komora - Komora w drukarce w której jest podtrzymywana podwyższona temperatura.
Infil - Wypełnienie modelu, najczęściej określane procentowo (0%-100%)
Offset X / Y - Odległość pomiędzy prawą oraz lewą głowicą (jej dyszami)
PA - 6/66 - Nylon, syntetyczny polimer o wysokiej wytrzymałości oraz sprężystości. Cechuje go większa elastyczność niż w przypadku filamentu ABS. Drukuje się z niego między innymi koła zębate.
Simplify 3D -Rodzaj Slicera 3D, czyli programu przygotowania modeli do wydruku.
STEP (Standart for Exchange of Product Data) - format stosowany do zapisu trójwymiarowych modeli. Mogą go odczytywać programy typu CAD, CAM, CAE. Pliki STEP zawierają te same informacje co IGES oraz kilka dodatkowych: właściwości materiału, tolerancja oraz topologię.
Skirt - Rodzaj ustawienia w slicerze.
Brim - Rodzaj ustawienia w slicerze.
STL - jest to format pliku stworzony przez 3D System. STL składa się z siatki trójkątów które pokrywają ściany modelu.