Dzisiaj mamy dla Was badanie statycznej próby rozciągania. Podczas testów porównaliśmy trzy rodzaje materiału typu PET-G. Badanie zostało przeprowadzone na filamentach firmy ROSA 3D.
Materiały, które były badane:
- PET-G Standard
- PET-G Premium
- PET-G CF
Filamenty były badane, w celu sprawdzenia wytrzymałości materiału oraz różnicy jaka wynikała z procesu tworzenia danych filamentów.
PET-G - Jaki to materiał?
Materiał popularnie znany jako PET-G to politereftalan etylenu z domieszką glikolu. Materiał charakteryzuje się dużą wytrzymałością, wyższą niż ABS. Wykorzystuje się go do druku uchwytów i elementów przenoszących znaczne obciążenia. Filament ten, można wykorzystywać w drukowaniu elementów odpornych na smary, oleje, benzynę. Do tego jest odporny na ścieranie. Materiał może pracować w wodzie.
Cechą charakterystyczną filamentu PETG jest jego przezroczystość, choć nie dotyczy ona koloru białego, czarnego i pomarańczowego. Coraz częściej pojawiają się nowe kolory, które są pozbawione jego charakterystycznej transparentności.
PETG jest kuzynem, szerzej znanego materiału PET. PETG powstał, przez dodanie do PET składników modyfikujących np. obniżających temperaturę topnienia, zwiększających wytrzymałość.
Podczas testów przeprowadzono 20 prób na każdy z filamentów. 20 prób, które zostały wykorzystane na każdy z materiałów, dzieliły się na dwie grupy. Mianowicie 10 prób zostało wydrukowanych z 50% wypełnienie oraz 10 prób zostało wykonanych z 100% wypełnieniem.
Parametry druku próbek:
Wypełnienie: 100%
Temperatura głowicy: 280°C
Temperatura stołu: 65°C
Podpory: brak
Chłodzenie: 20%
Prędkość druku: 200 mm/s
Dysza: 0,5
Ilość ścian: 3
Wysokość warstwy: 0,2
Modele były drukowane w orientacji poziomej czyli warstwy układały się podłużnie do stołu.
Próba PET-G Standart 100%
Próba PET-G Standart 50%
Próba PET-G CF 100%
Próba PET-G CF 50%
Próba PET-G Premium 100%
Próba PET-G Premium 50%
Film z statycznej próby rozciągania
Jakie zastosowanie Waszym zdaniem może mieć ten materiał zważając na jego wytrzymałość na rozciąganie? Swoimi spostrzeżeniami podzielcie się w komentarzach.
Dzięki waszemu szerokiemu zainteresowaniu tematem, pomyśleliśmy, że stworzymy nowy cel na patronacie, dzięki któremu będziemy mogli kontynuować to przedsięwzięcie..
Współautor:
Daniel Marcisz