Na samym początku zadajmy sobie pytanie: „ Czy warto stosować system LoRaWAN i dlaczego?”. Odpowiedzi na to pytanie jest prosta. Ponieważ system LoRaWAN posiada kilka zalet, które wyróżniają go na tle innych systemów komunikacji bezprzewodowej.
Najważniejszym aspektem jest niskie zapotrzebowanie energii. Co ułatwia bezprzewodową eksploatację takiego urządzenia, co również wiąże się z brakiem konieczności doprowadzania jakichkolwiek przewodów do urządzenia.
Dodatkowo sieć LoRaWAN posiada bardzo dobrą propagację sygnału radiowego, co pozwala uruchomić bezprzewodową transmisję danych na odległość liczoną w kilometrach. Działa to również w miejscach, gdzie zawodziły inne systemy komunikacji bezprzewodowej, czyli w obiektach z licznymi zakłóceniami elektromagnetycznymi.
Adeunis, IoT i LoRaWAN
Sam sama nazwa akapitu wskazuje, że będziemy się też w nim odnosić do tytułu całego artykułu. Jest tak ponieważ systemy Adeunis faktycznie odgrywają dość istotną rolę, albo nawet będą odgrywać dość istotną rolę w przemyśle.
Jest tak ponieważ są to wszelakiego rodzaju czujniki umożliwiających wykonywanie pomiarów np. temperatury, wilgotności, ciśnienia, obecności, jasności, kontaktu, jakości sygnału GPS, wycieku cieczy, ulatniania się gazów, poziomu cieczy w zbiornikach i innych.
Jednak tutaj istotne jest połączenie urządzeń Adeunis z siedzą LoRaWAN. Dzięki temu połączeniu uzyskujemy właśnie ten niezawodny system, który dzięki energooszczędności umożliwia bezobsługowe prace sensorów na bateriach przez wiele miesięcy, a nawet lata (do 10 lat). Dodatkowy atutem jest gabaryt urządzenia, który mimo zasilania bateryjnego jest niewielki, ułatwia to więc ich eksploatację oraz montaż.
Czujniki pomiarów wielkości fizycznych.
Z rodziny Adeunis wyróżnia się następujące urządzenia pomiarów wielkości fizycznych:
- Adeunis LoRaWAN Delta P (ARF8283AA) - sensor różnicy ciśnień
- Adeunis LoRaWAN Temp (ARF8180BCA) / Temp 2S (ARF8180BCB) - sensor do pomiaru, rejestrowania i śledzenia wartości temperatury
- Adeunis Dry Contact (ARF8170BA) - sensor, który przekazuje informacje o aktualnym stanie wejścia (logiczne 0 lub 1)
- Contact sensor (ARF8170BAB01) - czujnik monitorujący stan otwarcia np. drzwi lub okien
- Double level sensor (ARF8170BAB02) - czujnik monitorujący zmiany poziomu cieczy
- Water leak spot (ARF8170BAB03) - czujnik umożliwiający wykrycie wycieku wody w jednym, konkretnym miejscu
- Water leak cable (ARF8170BAB04) - czujnik umożliwiający wykrycie wycieku wody w linii o długości 2m.
Posłużymy się czujnikiem „Double level sensor” aby zaprezentować jego przykładowe zastosowanie w przemyśle. Sensor ten służy do monitorowania poziomu cieczy. Wykorzystać go można chociażby do kontroli poziomu wody w zbiornikach przeciwpożarowych, które dość często znajdują się poza budynkiem głównym. Dzięki wykorzystaniu technologii radiowej nie musimy specjalnie ciągnąć zasilania i przewodów komunikacyjnych. Tutaj technologia radiowa w dużej mierze ułatwia nam życie.
Czujniki pomiarów wielkości elektrycznych.
Z rodziny Adeunis wyróżnia się następujące urządzenia pomiarów wielkości elektrycznych:
- Adeunis LoRaWAN Analog (ARF8190BA) / Analog PWR (ARF8200AA) - sensor służy do odczytu sygnałów elektrycznych pochodzących z zewnętrznych sensorów
- Adeunis Current Sensor (ARF8190BA-B01, ARF8190BA-B02) - służy do pomiarów natężenia prądu w obwodach zasilania
- Adeunis Pulse (ARF8230AA) - umożliwia przesyłanie danych telemetrycznych z licznikami wyposażonymi w wyjście impulsowe
- Adeunis Pulse ATEX (ARF8230FA) - umożliwia przesyłanie danych telemetrycznych w środowiskach z łatwopalnymi gazami, mgiełkami, oparami, pyłem zawieszonym, służące do współpracy z jednym lub dwoma licznikami wyposażonymi w wyjście impulsowe.
- Adeunis Pulse ATEX Binder (ARF8230FA-B01)
- Adeunis Pulse IP68 (ARF8230AA-IP68) - wyposażony w obudowę o stopniu szczelności IP68, umożliwia przesyłanie danych telemetrycznych z licznikami wyposażonymi w wyjście impulsowe
- Adeunis Pulse 6-wire (ARF8230AA-CBL)
Posłużymy się czujnikiem „Current Sensor” aby zaprezentować jego przykładowe zastosowanie w instalacjach zabezpieczających. Czeto się zdarza że nasze systemy alarmowe oparte są o systemy tak zwanego zamkniętego obwodu. Nasz czujnik służy do pomiaru natężenia prądu płynącego w obwodzie. Nie raz się jednak spotykamy z różnymi sztuczkami włamywaczy, którzy obchodzą nasze zabezpieczenia powodując sztuczne zamknięcie obwodu. Jednak dzięki czujnikowi możemy wykryć nawet minimalne zakłócenia, co pozwoli nam zapobiec kradzieży. Dodatkowo system ten działa bezprzewodowo i na baterie. Więc w razie odłączania alarmu, czujnik może nadal wysyłać dane i powiadomić firmę ochroniarską o potencjalnym włamaniu.
Adeunis Modbus
W przemyśle istnieje dużo protokołów komunikacji przewodowej. Jednak czasami ich infrastruktura jest kłopotliwa i nieekonomiczna. Tutaj z pomocą przychodzi nam koncentrator transmitujący, który transportuje dane z urządzeń automatyki przęsłowej dysponującymi protokołem Modbus. Oczywiście do przesyłania danych jest wykorzystywana sieć LoRaWAN.
Urządzenie to pozwala także na wykorzystanie sieci LoRaWAN jako niezawodne łącze backupowe. Pozwala to na dostarczania krytycznych informacje w razie utraty połączenia z siecią główną.
Smart Home.
Inteligentny dom to temat, którego nie mogło zabraknąć w tego typu artykule. Nie raz już na naszej stronie wspominaliśmy o systemach radiowych, które kontrolują i pozwalają nam kontrolować różne aspekty naszego domu.
Adeunis posiada dwa urządzenia z tej dziedziny, które używają komunikacji LoRaWAN, a jest to urządzanie do mierzenia temperatury i wilgotności powietrza oraz urządzenie do wykrywania obecności i ruchu, a także do pomiaru natężenia światła.
Konkurs.
Niedawno został przeprowadzony konkurs związany z systemami LoRaWAN oraz Adeunis. Konkurs był zaadresowany do studentów ostatniego roku studiów inżynierskich oraz magisterskich, jak i absolwentów Politechniki Śląskiej. Niebawem na naszej stronie pojawią się wyniki tego konkursu. Rywalizacja byłą naprawdę zawzięta do samego końca i nadesłane prace godnie reprezentowały poziom nauczania na Politechnice Śląskiej.
Cały ten artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy JM Elektronik, wszystkie tutaj opisane czujniki znajdują się w ich ofercie sprzedażowej.