Automatyka domowa- czym jest i jak działa?
Często spotykamy się z tym, że rozwój technologiczny nas zaskakuje. Regularnie pojawiające się nowe urządzenia i technologie poprawiają nasz komfort życia.
Sterowanie radiowe wpisuje się do listy udogodnień, które ułatwiają domownikom korzystanie z nowoczesnych rozwiązań. Najczęściej tego typu sterowanie wykorzystuje się w systemie automatyzacji rolet.
Wszyscy wiemy że fale radiowe nie lubią pokonywać grubych przeszkód na swojej drodze, więc stanowi to znaczący problem dla zastosowania technologii radiowej.
Dzięki zastosowaniu systemu F&Wave problem ten znajduje rozwiązanie, bo sygnał jest przekazywany między wszystkimi odbiornikami. Zasięg urządzeń F&Wave wynosi nawet 100 m w otwartej przestrzeni, wolnej od czynników zakłócających.
Rozwiązanie F&Wave pozwala na swobodne korzystanie z pilota sterującego, w obojętnie którym punkcie domu się znajdujemy.
Czym jest sterowanie radiowe?
Sterowanie radiowe jest zdalnym sterowaniem realizowanym w tym przypadku przez piloty, przełączniki i nadajniki. Każdy z nas codziennie spotyka się ze sterowaniem przy pomocy pilota, podczas oglądania telewizji.
Układ takiego sterowania radiowego najczęściej składa się z nadajnika emitującego fale radiowe, odbiornika sygnału oraz układu, który ma wykonywać zadaną wcześniej funkcję.
Przykładowe zastosowanie systemu sterowania pilotem w automatyce domowej
W bardzo słoneczny dzień, przychodzimy z pracy i chcielibyśmy trochę odpocząć w nieco ciemniejszym otoczeniu. Dzięki sterowaniu za pomocą pilota, przekraczając próg naszego domu jednym kliknięciem możemy dostosować stopień nasłonecznienia do naszych potrzeb. Pozwala to zaoszczędzić czas i irytację, jaka wynikałaby z biegania po całym domu, w celu opuszczenia wszystkich rolet.
Musimy zauważyć, że technologia radiowa może być wykorzystywana również do sterowania klimatyzacją, oświetleniem, ogrzewaniem, bramami garażowymi, zraszaczami ogrodowymi i wieloma innymi urządzeniami które wchodzą w skład naszego Smart Domu.
Sterowanie inteligentnym domem przy pomocy przełączników klawiszowych
Oprócz sterowania zdalnego przy pomocy pilota, każdy użytkownik oczekuje również sterowania tradycyjnego. Jest ono realizowane za pomocą przycisków klawiszowych, przypominających przełączniki oświetleniowe. Przyciski te łączą się drogą bezprzewodową ze sterowanym urządzeniem i nie muszą być zasilane z sieci, ponieważ posiadają zasilanie bateryjne. Dzięki komunikacji radiowej, nie jest konieczne prowadzenie nowych przewodów w ścianach, co łączyłoby się z kuciem.
Sam montaż przełącznika odbywa się bez większych komplikacji, ponieważ wystarczy go przykleić w dowolnym miejscu na ścianie. Dzięki temu możemy bezproblemowo wprowadzić taki system sterowania do starszego budownictwa i korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań jakie daje nam system F&Wave.
Sterowanie za pomocą zegara sterującego
Jest to system, który steruje naszymi urządzeniami o określonych godzinach. Jesteśmy w stanie zaprogramować plan dnia i za jego pomocą zarządzać każdą częścią naszego inteligentnego domu. Zarządzanie wszystkimi funkcjami Smart domu odbywa się za pomocą zegara sterującego.
Dodatkowo dzięki takiemu rozwiązaniu możemy symulować życie w domu w dowolny sposób, nawet kiedy nie jesteśmy obecni, np. o określonej wcześniej godzinie włącza się światło w pokoju dziennym i kuchni. Taka symulacja podnosi poziom bezpieczeństwa oraz zniechęca potencjalnych złodziei.
Nasz plan dnia może zawsze ulec zmianie i możemy chcieć aby nasze rolety opuściły się do pewnego poziomu o określonej porze dnia. W takim przypadku idealnie sprawdzi się opisane wcześniej rozwiązanie.
Sterowanie zegarowe pozwala również na znaczne obniżenie rachunków za energię elektryczną. Dzięki temu, że możemy odpowiednio sterować urządzeniami, tak, aby w ciągu doby maksymalnie wykorzystać potencjał każdego urządzenia. To pozwala na znaczne oszczędności. Najlepszym przykładem, jak wykorzystać potencjał sterowania zegarem jest regulacja ogrzewania, które włącza się o określonych porach. Dodatkowo, możemy sterować poszczególnymi strefami ogrzewania, a nawet dostosować temperaturę w każdym zakątku naszego domu.
Podobne rozwiązania zauważone są także w amerykańskich filmach. Zraszacze ogrodowe o określonych godzinach wysuwają się automatycznie i podlewają rośliny. To wszystko odbywa się za pośrednictwem sterowania zegarowego.
Dzięki takim przykładom możemy stwierdzić, że jest to jeden z najbardziej przydatnych systemów, który możemy zainstalować w naszych domach.
Sterownik, który zarządza systemem F&Wave
Wszystkie wcześniej opisane technologie nie mogłyby działać bez odpowiedniego sterownika, który należy do systemu F&Home Radio. Możemy wybrać jeden z kilku dostępnych sterowników, które są podzielone ze względu na sposób montażu. Pierwszy rodzaj to te montowane na szynie DIN, a drugi to sterowniki montowane w puszkach instalacyjnych.
- Od strony funkcjonalnej przekaźniki możemy podzielić na: Przekaźniki jednofunkcyjne. Dzięki prostemu działaniu można je stosować do zarządzania wieloma urządzeniami w inteligentnym domu. Jedno naciśnięcie przycisku włącza odbiornik, kolejne naciśnięcie wyłącza. Przekaźnik ten jest dodatkowo bardzo prosty w konfiguracji.
- Przekaźniki wielofunkcyjne. Również działają na zasadzie włączania i wyłączania, ale ich zakres funkcjonalności jest znacznie szerszy. Przekaźnik może być przełączany pomiędzy stanami: bistabilnym (dwupołożeniowym) i monostabilnym (jednopołożeniowym). Posiada on również sterownik czasowy oraz funkcję centralnego sterowania.
- Jednofunkcyjne sterowniki rolet.
- Wielofunkcyjne sterowniki rolet. Posiadają rozbudowaną funkcję sterowania lokalnego, a dodatkowo można nimi sterować za pomocą jednego lub dwóch przycisków.
- Ściemniacze oświetlenia. Dzięki regulacji w zakresie od 12V do 230V możemy płynnie ustawiać jasność światła w naszym domu.
Dzięki tak takim możliwościom, możemy bez problemu dostosować odbiorniki, takie jak rolety, oświetlenie, bramy garażowe itp. do naszych potrzeb.
Sterowanie jednym lub wieloma urządzeniami za pomocą jednego sterownika - czy jest to możliwe?
Oczywiście, że tak! Sterowanie kilkoma roletami lub innymi urządzeniami za pomocą jednego sterownika jest jak najbardziej możliwe. Wszystko zależy od tego jak zaprogramowaliśmy dany odbiornik. Dzięki możliwości programowania, możemy dostosowywać odbiorniki do naszych potrzeb bez większych problemów.
Sterowanie smartfonem - jak zrealizować?
Dzięki systemowi F&Home Radio jesteśmy w stanie zaprogramować swój wirtualny panel sterujący. Każdy użytkownik decyduje o wyglądzie panelu, który może odwzorowywać poszczególne pomieszczenia lub funkcje np. oświetlenie, ogrzewanie, rolety itp.
Panel tworzony jest bezpośrednio na naszym urządzeniu mobilnym.
Aplikacja mobilna rozpoznaje czy użytkownik znajduje się w domu, czy poza nim i przełącza zgodnie z tymi informacjami sieć sterowania pomiędzy lokalną, a internetem mobilnym. Połączenie takie jest całkowicie bezpieczne, transmisje są szyfrowane, a serwer nie przechowuje żadnych danych o użytkownikach.
Czy dostajemy odpowiedź, czy dane urządzenie jest wyłączone?
W systemach STR oraz F&Wave istnieje możliwość zastosowania przekaźników do zdalnego sterowania poprzez wiadomości SMS, sterowanie aplikacją lub nieodpłatne oddzwanianie na numer karty SIM. Dzięki temu wiemy, że rzeczywiście nasza roleta, ogrzewanie lub też oświetlenie zostało odpowiednio przesterowane. Dzięki zastosowaniu dodatkowego modułu możemy sterować domem za pośrednictwem SMS bez dostępu do Internetu.
Sterowanie Bluetooth Smart
Jest to rodzaj sterowania, w którym używamy telefonu z funkcją Bluetooth do zarządzania naszym domem. Dzięki aplikacji, która jest dostępna w internecie, możliwe jest połączenie się naszego smartfonu ze sterownikiem. Pozwala to na monitorowanie urządzeń w czasie rzeczywistym.
Sterowanie ekranem dotykowym lub tradycyjnym
Wszystkie funkcje, które opisaliśmy wyżej mogą być sterowane przez ekran dotykowy lub tradycyjny z przyciskami, który jest montowany na ścianie pomieszczenia lub w wygodnym dla użytkownika miejscu. Ekran posiada funkcję programowania, dlatego można dostosować dany panel do odpowiedniego urządzenia wykonawczego.
Wykorzystanie systemu sterowania za pomocą urządzeń mobilnych
Każdy elektryk, automatyk lub majsterkowicz znajdzie zastosowanie systemu do innych celów.
Naszym zdaniem system automatyki domowej znajdzie zastosowanie w zarządzaniu kilkoma drukarkami 3D. Cały system miałby za zadanie, uruchomić drukarkę i włączyć wydruk wcześniej załadowany na kartę SD. Jedynym problemem byłoby ściąganie wydruków ze stołu roboczego, po zakończonym procesie.
Dzięki dodatkowemu podglądowi przez kamerę moglibyśmy sprawdzić czy nasz model dobrze się drukuje, a po skończonej pracy otrzymalibyśmy powiadomienie SMS. Na podstawie wiadomości tekstowej moglibyśmy podjąć decyzję o ściągnięciu wydruku z platformy roboczej.
Czujniki:
STR-W-Sterownik wraz z zewnętrznym czujnikiem wiatru przeznaczony jest do monitorowania aktualnej prędkości wiatru. W przypadku, gdy prędkość wiatru przekroczy zapisaną wcześniej wartość, nastąpi przesterowanie wewnętrznego przekaźnika, który zamknie rolety. Dzięki temu, nasze rolety nie ulegną uszkodzeniu podczas zbyt mocnego wiatru.
STR-R - Sterownik wraz z zewnętrznym czujnikiem przeznaczonym do wykrywania opadów atmosferycznych. może być w wygodny sposób zaprogramowany i dostosowany do potrzeb użytkownika. Możemy ustawić automatyczne otwieranie lub zamykanie się rolet podczas deszczu lub innych opadów atmosferycznych.
Czujniki pogodowe pozwalają również na sterowanie temperaturą w naszym domu. Za pomocą F&Home pozyskane dane z czujników są odpowiednio interpretowane przez sterownik, co przekłada się na sterowanie temperaturą pomieszczeń, w zależności od pogody na zewnątrz.
Podsumowując systemy jakie zostały tutaj przez nas opisane należą do większego systemu jakim jest F&Home stworzony przez firmę F&F. Jest to jeden z najbardziej popularnych systemów na rynku, oferujący niezwykle szeroki wachlarz możliwości sterowania i konfiguracji naszego inteligentnego domu, przy zachowaniu umiarkowanej ceny.
Głównymi zaletami tego systemu jest:
· Elastyczność - możliwość instalacji elementów sterujących systemem w puszkach podtynkowych.
· Brak konieczności kucia ścian -w istniejących instalacjach elementy systemu można montować w puszkach podtynkowych lub odbiornikach. W przypadku braku dostępu do zasilania sieciowego system posiada możliwość zasilania modułem bateryjnym.
· Swobodne programowanie - największym atutem systemu jest narzędzie do konfiguracji, pozwalające na swobodne dopasowanie systemu do indywidualnych potrzeb użytkownika.
· Pomysłowa funkcjonalność - przyciski mogą być tak zaprogramowane, żeby wykonywały różne funkcje, w zależności od czasu, w jakim je przyciśniemy, np. krótkie naciśnięcie przycisku spowoduje wyłączenie światła w jednym pomieszczeniu, a dłuższe przytrzymanie zgasi światło w całym domu .
W artykule opisaliśmy główne elementy, jakie mogą wejść w skład układu sterowania roletami. Oczywiście, nie jest konieczne wykorzystanie wszystkich elementów, chociaż jest to zalecane. Aby mieć całkowitą kontrolę nad naszymi roletami, zalecane jest wykorzystanie elementów do zdalnego sterowania, ekranu dotykowego, a także elementów zabezpieczających nasze rolety przed zniszczeniem.
W artykule wykorzystaliśmy zdjęcia urządzeń dystrybuowanych przez przedsiębiorstwo F&F z Pabianic. Dziękujemy im za przesłanie nam elementów, wykorzystywanych do tworzenia opisanych wyżej układów
Jeśli jesteście zainteresowani systemem zarządzającym roletami, odsyłamy na stronę producenta pod adresem https://www.fif.com.pl/pl/ do zapoznania się ze szczegółową ofertą.
Jeśli macie pytania dotyczące poruszonego dzisiaj tematu, zapraszamy do dyskusji w komentarzach lub piszcie w prywatnej wiadomości na naszym profilu Facebookowym lub Instagramie. Z pewnością pomożemy!!
Autor:
Daniel Marcisz