Nikola Tesla, urodził się 10 lipca 1856 w Smiljanie na Chorwacji, zmarł 7 stycznia 1943 w Nowym Jorku. Był on amerykańskim inżynierem serbskiego pochodzenia.
W wieku 21 lat wynalazca udał się na studia do Graz w Austrii, a od 1884 roku mieszkał w Stanach Zjednoczonych.
Tesla był konstruktorem. W swoim warsztacie stworzył wiele urządzeń do wytwarzania i wykorzystania prądu przemiennego.
Nikola przez całe życie konkurował ze swoim przeciwnikiem naukowym, Thomasem A. Edisonem, który uznawał tylko prąd stały.
Po wielu przygodach i próbach stworzenia silnika na prąd zmienny, Tesla zrozumiał, że jedyną osobą na świecie, która jest mu w stanie pomóc jest Thomas Alva Edison.
W tym czasie już działały elektrownie prądu stałego Edisona, na których budowę zostały przeznaczone pieniądze jednego z większych ówczesnych finansistów z Wall Street, Johna Morgana.
Niestety, system był daleki od ideału. Częste były pożary oraz zwarcia elektryczne, prąd stały nie mógł być wysyłany na duże odległości. Ludzie Edisona nie widzieli w tym problemu, postanowili, że będą budować elektrownię co milę.
Wynalazca żarówki był pod ogromnym wrażeniem młodego Serba i zatrudnił Teslę, by ten zajął się problemami technicznymi prądu stałego i udoskonalił wydajność pracy generatorów. Za dobrze wykonaną pracę miał dostać 50 tys. dolarów premii
Tesla rzucił się w wir pracy, wykonał rzetelnie swoje zadanie, zdążył także opracować około 20 patentów, z których potem korzystał Edison. Po usprawnieniu pracy generatorów prądu stałego, a także udowodnieniu, że generatory prądu zmiennego były jeszcze lepsze, udał się do szefa w celu otrzymania obiecanego wynagrodzenia.
Edison zaśmiał mu się prosto w twarz, mówiąc - Chyba nie rozumie pan naszego amerykańskiego humoru, panie Tesla. Edison był zagorzałym przeciwnikiem prądu zmiennego i skąpcem – nigdy nie zapłaciłby nikomu takiej kwoty.
Dużo by opowiadać o jego perypetiach związanych z Edisonem oraz z jego układach z innymi inwestorami, jak również współzałożycielami firm.
Tesla stał się niezależnym przedsiębiorcą, a także posiadaczem blisko 300 patentów, które chroniły jego 125 wynalazków w 26 krajach. Głównie były to rozmaite urządzenia elektryczne, wśród których są silnik elektryczny i prądnica prądu przemiennego, autotransformator, dynamo rowerowe, radio, elektrownia wodna (na wodospadzie Niagara), bateria słoneczna, turbina talerzowa i transformator Tesli (rezonansowa cewka wysokonapięciowa).
Nikola Tesla był m.in. twórcą pierwszych urządzeń zdalnie sterowanych drogą radiową.
Początkowo za twórcę radia uważano Guglielma Marconiego, jednak w 1943 Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych przyznał prawa patentowe Tesli. Rozprawa rozstrzygnęła się po śmierci wynalazcy, przez co powszechnie za twórcę radia uznaje się Marconiego, mimo iż przyznał się on do wykorzystania wcześniejszych prac Tesli.
W 1916 Tesla został wyróżniony Medalem Edisona za „wybitne osiągnięcia we wczesnych pracach nad prądem wielofazowym i wielkiej częstotliwości”.
Największym osiągnięciem Tesli było znalezienie zastosowania praktycznego zastosowania prądu przemiennego.
Konstruktor wynalazł wielofazowy silnik elektryczny na prąd przemienny, w którym wykorzystywane było zjawisko efektu wirującego pola magnetycznego które wprowadzało wirnik w ruch obrotowy.
Silnik ten cechował się znacznie mniejszą awaryjnością od tych na prąd stały.
Dzięki prądowi przemiennemu, możemy przesyłać energię elektryczną na duże odległości. Dzieje się to, dzięki możliwości łatwego podnoszenia napięcia, a zarazem obniżania natężenia. Możemy w łatwy sposób zmieniać parametry prądu przemiennego, dzięki transformatorom.
Tesla wynalazł również transformator rezonansowy, dzięki któremu ludzie zaczęli go nazywać "władcą piorunów".
Transformator był nazywany również "cewką Tesli"
Jest to rodzaj powietrznego transformatora, w którym uzwojenie pierwotne i wtórne pracują na tej samej częstotliwości. Przez to, że częstotliwości są takie same, możemy powiedzieć, że nakładają się na siebie, dzięki temu powstaje zjawisko rezonansu. Pozwala to na uzyskanie bardzo wysokich napięć elektrycznych. W efekcie urządzenie to może wytwarzać widowiskowe wyładowania elektryczne.
Transformator ten znalazł swoje zastosowanie w licznych wystąpieniach Tesli oraz w wielu filmach fantastyczno - naukowych.
W 1913 roku Tesla opatentował bezłopatkową turbinę talerzową, która jest pewnego rodzaju turbiną przetwarzającą energię płynącej cieczy, powietrza, pary wodnej lub efektów spalania bez użycia konwencjonalnych łopatek i części ruchomych tak jak jest w turbinach w elektrowniach wiatrowych lub wodnych.
Jeżeli jesteście zainteresowani biografią bądź ciekawostkami związanymi z Nikol'ą Teslą, zostawcie komentarz w którym opiszecie o czym chcielibyście się dowiedzieć.
Źródła:
https://patents.google.com/patent/US1061206
Książka pt. "Tesla władca piorunów" od Krzysztof F.Słowiński oraz Przemysław Słowiński
Autor:
Daniel Marcisz