W ostatnim czasie nasza strona dostała do testów sterownik PFC 100 od WAGO. Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Wam najciekawsze cechy sterownika, które przykuły naszą uwagę.
Budowa i ewentualna rozbudowa
Możecie zauważyć, że na poniższym zdjęciu, sam sterownik nie jest imponujących rozmiarów, jednakże do sterownika możemy dołączyć dodatkowy osprzęt, taki jak, np. moduł wejść i wyjść cyfrowych lub/i analogowych.
Modułowa konstrukcja ma naszym zdaniem jedną ważną zaletę – każdy użytkownik może dostosować urządzenie do swoich indywidualnych potrzeb. Oznacza to także znaczącą redukcję kosztów zakupu sterownika, jak również oszczędność miejsca w szafie sterowniczej.
Każdy, kto miał styczność z automatyką przemysłową wie, jak ważne jest odpowiednie ułożenie elementów w szafie rozdzielczej. Dzięki temu, że dodatkowe moduły są kompaktowych rozmiarów, to ich montaż nawet w bardzo ciasnej szafie nie powinien sprawić problemów. Dodatkowym atutem jest możliwość ich montażu na szynie DIN.
Programowanie – jak to wygląda?
Sterownik programujemy w oprogramowaniu inżynierskim e!COCKPIT WAGO, które służy do programowania, symulacji programów, a także konfiguracji urządzenia.
Sterownik naszym zdaniem może być dobrą bazą dla prac inżynierskich, które bazują na środowisku CODESYS 3, gdyż jest łatwy w konfiguracji, a sam program do symulacji jest intuicyjny, pomimo tego, że jest w języku angielskim.
Urządzenie wspiera takie protokoły jak m.in.:
- Modbus-TCP
- Otwartą komunikację TCP-UDP
Języki programowania – dla każdego coś się znajdzie
Dzięki kompatybilności z CODESYS, sterowniki od WAGO można programować w wielu językach programowania, takich jak:
- ST (ang. Structured text) – język tekstowy
- FBD (ang. Function Block Diagram) – język graficzny
- LD (ang. Ladder Diagram) – język drabinkowy (graficzny)
- IL (ang. Instruction List) – język tekstowy
- SFC (ang. Sequential Function Chart) – język graficzny
Jak możecie przeczytać powyżej, sterownik jest programowalny we wszystkich najpopularniejszych językach. Jest to duże ułatwienie dla nowych użytkowników, gdyż rozpoczynają oni pracę ze sterowaniem z opanowanym przynajmniej jednym z języków.
Warunki użytkowania – różne środowiska
Jak wszyscy wiemy, bezpieczeństwo w każdej pracy powinno być najważniejsze.
Po zagłębieniu się w specyfikację urządzenia dowiedzieliśmy się, że jest ono przystosowane do pracy w warunkach zagrożenia wybuchem, dlatego naszym zdaniem idealnie sprawdzi się w zakładach przemysłowych, które przetwarzają chemikalia i inne łatwopalne substancje. Do pracy w warunkach zagrożenia wybuchem wymagane są sterowniki i moduły o obudowach antystatycznych czyli CX. Wago nazywa tą serię XTR.
„Oczy” sterownika – czyli czujniki
Po zgłębieniu się w specyfikacji technicznej sterownika, dowiedzieliśmy się, że praktycznie każdy rodzaj czujników może być podłączony do tego urządzenia. W zależności od rodzaju czujnika, mogą to być urządzenia pomiarowe zmieniające napięcie lub natężenie prądu, jak również rezystancję. Mogą to być także sensory, które przełączają się w zależności od mierzonych parametrów. Jedynym wymaganiem do połączenia ich ze sterownikiem jest jedynie odpowiedni moduł podłączony do urządzenia.
Urządzenia, które dzisiaj Wam zaprezentowaliśmy otrzymaliśmy od firmy WAGO, za co bardzo dziękujemy. Jeśli jesteś zainteresowany produktami producenta to serdecznie zapraszamy na ich stronę.
Zdjęcia nie są naszą własnością, pochodzą one ze strony producenta urządzenia, czyli wago.com.
Autor:
Marek Beer