
Jak chcesz czytać ten artykuł musisz sobie odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie. Czy lubisz sobie komplikować życie? Jak tak to ten artykuł nie jest dla ciebie, a jak nie to jak najbardziej warto go przeczytać.
W dzisiejszych czasach coraz więcej procesów zwykłego użytkowania sprzętu domowego jak i samego życia w domu jest zautomatyzowane. Najlepszym przykładem na to jest możliwość zainstalowania sterownika do kontroli temperatury w danym pomieszczeniu wedle naszej potrzeby, lecz same taki sterownik w każdym pokoju nie ułatwia nam już aż tak naszego życia. Tutaj właśnie wchodzi zastosowanie z przemysłu do użytku codziennego jakim jest sterownik PLC.

Czemu PLC?
Ponieważ jest to urządzenie, które zostało stworzone by kontrolować skomplikowane procesy przemysłowe i odpowiadać za bezpieczeństwo ludzi, którzy mieli styczność z systemami sterowanymi przez te urządzenia. Sterownik sam w sobie wykazuje idealne parametry by zastosować go jako serce naszego inteligentnego domu. Jest bardzo wydajny, szybki, niezawodny i ma bardzo dużo rozszerzeń co pozwala na jego wszechstronne zastosowanie. Ograniczenia w wykonywaniu zadań przez te urządzenie jedynie mogą być nałożone przez wyobraźnię samego inżyniera.
Co możemy sterować za pomocą takiego sterownika?

Sam sterownik w sobie czuwa aby cały program, który został do niego wgrany działa według zaleceń użytkownika. Czyli pewne procesy są wykonywane automatycznie, ale co do niektórych sami musimy podjąć decyzję.
Dobrym przykładem znów będzie sterowanie temperaturą. My jako użytkownicy wpisujemy wartość temperatury na panelu do sterowania sterownikiem. Sterownik analizuje wartość po czym szczytuje z czujników obecną wartość temperatury w danym pomieszczeniu i albo będzie go podgrzewać albo zakręci ogrzewanie by temperatura spadła do pożądanej. Proces utrzymywania pożądanej temperatury jest procesem automatycznym.
Najbardziej ingerencyjnym procesem jest włączanie i wyłączanie światłą. Możemy wysyłać poprzez tablet lub smartphone informacje na nasz panel sterujący, gdzie ma świecić światło a gdzie nie. Możemy też ustawić dokładną godzinę włączenia i wyłączenia światłą, co pozwala na symulację, że ktoś jest w domu.
Dodatkowo jeszcze możemy sterować takimi rzeczami jak:
- Sterowanie bramą wjazdową i garażową
- Kontrola systemu nawadniania ogrodu
- Kontrola i zarządzanie systemem wentylacji
- Możliwość włączenia odkurzacza centralnego z dowolnego przycisku
- Kontrola obwodu na którym jest piekarnik i płyta grzewcza
- Monitoring statusu poszczególnych wejść i wyjść
- Podejmowanie skomplikowanych decyzji logicznych na podstawie czujników zewnętrznych
Nie było by to jednak możliwe bez panelu operatora. Odpowiednio dobrany panel pozwala nam na sterowanie ręczne jak i zdalne za pomocą pilotów, tabletów i telefonów.
Teraz już wiedzie jak automatyzacja może pomóc wam w byciu „bardziej leniwym”. Zapewnijcie sobie komfort i wygodę, poprzez systemy smart home.