W tym artykule chcielibyśmy pokazać Wam, jak poprawnie rozpocząć pisanie programu do maszyny CNC. Opiszemy metody programowania, jak również będziecie mogli się dowiedzieć, czym jest przesunięcie punktu zerowego
Co potrzeba by zacząć program?
Dobrą praktyką na początku programu jest wybranie metody programowania. Do wyboru są 2 opcje
- Programowanie absolutne wywoływane komendą G90
- Programowanie przyrostowe wywoływane komendą G91
Na potrzeby tego artykułu wykorzystamy sześcienną kostkę o wymiarach 20x20x20 mm
Programowanie absolutne – co to?
Programowaniem absolutnym nazywamy taką metodę programowania, w której określamy położenie końcowego punktu ruchu narzędzia na podstawie punktu zerowego przedmiotu.
Programowanie absolutne włącza się komendą G90
Jeśli punkt zerowy materiału, czyli w tym przypadku sześciennej kostki jest na środku górnej płaszczyzny (płaszczyzny XY), to punkt końcowy o współrzędne końcowego punktu ruchu narzędzia będą równe X10. Y10. Z0.
Programowanie przyrostowe – czym się różni?
Programowaniem przyrostowym nazywamy taką metodę programowania, w której punkt końcowy ruchu narzędzia określamy na podstawie obecnego położenia narzędzia.
Programowanie przyrostowe wywołuje się komendą G91
Popatrzmy na zdjęcie powyżej, Narzędzie znajduje się w lewym dolnym rogu płaszczyzny XY.
Jeśli zadamy mu komendę G01 X10. Y10. narzędzie wykona ruch i zatrzyma się na środku płaszczyzny.
Zastanawiacie się pewnie, czym jest to spowodowane. Otóż, narzędzie przed wykonaniem ruchu znajdowało się w punkcie o współrzędnych absolutnych X-10. Y-10.
Programujemy teraz przyrostowo, więc ruch G01 X10. Y10. oznacza przesunięcie narzędzia o 10 mm „w prawo”, czyli zgodnie z osią X i o 10mm „do góry”, czyli zgodnie z osią Y.
Jako, że obie współrzędne zapisaliśmy w jednej linii programu, maszyna wykona ruch, tak, że proporcjonalnie ze wzrostem współrzędnych X, będą wzrastać współrzędne Y, czyli maszyna wykona ruch prostoliniowy „na ukos”
Która metoda jest lepsza? – to zależy
Ciężko określić, która z metod programowania jest lepsza. Część programistów pracuje tylko w programowaniu absolutnym, a część tylko w programowaniu przyrostowym. Oba sposoby programowania mają swoje wady i zalety, a my ze swojej strony możemy dodać, że należy wybrać tą metodę, która naszym zdaniem szybciej doprowadzi do osiągnięcia celu.
Wybór metody - ostateczna decyzja?
Zastanawiacie się pewnie, czy jeśli wybierzemy jedną metodę programowania musimy się jej trzymać do końca programowania obróbki elementu – absolutnie nie.
Za pomocą komend G90 i G91 można płynnie przechodzić z programowania absolutnego do programowania przyrostowego, nawet w środku programu.
Przesunięcie punktu zerowego – miejsce od którego zaczynamy programować
Aby maszyna mogła wykonywać takie ruchy, aby programista był zadowolony, urządzenie musi wiedzieć, jaki ma układ odniesienia.
Aby go określić, należy wskazać maszynie miejsce, w którym chcemy aby było przesunięcie punktu zerowego, w skrócie PPZ, to znaczy punkt, który maszyna odczytuje jako współrzędne X0. Y0. Z0.
Bez określenia przesunięcia, maszyna wykonywałaby albo ruchy w powietrzu
Określenie tego punktu jest bardzo ważne, gdyż bez tego maszyna wykonywałaby zaprogramowane ruchy w powietrzu albo poinformowała nas o błędzie.
Zapytacie, jak to się dzieje, że dla elementów o różnych wymiarach możemy ustawić ten sam punkt zerowy w innym miejscu, a i tak maszyna będzie go interpretowała jako X0. Y0. Z0.
Otóż dzieje się to w bardzo prosty sposób. Kiedy określamy przesunięcie punktu zerowego (PPZ) tak naprawdę informujemy tylko maszynę, że od tego miejsca chcemy zacząć programowanie.
Obrabiarka posiada swój własny układ odniesienia, czyli tak zwany punkt zerowy maszynowy i my programując PPZ informujemy jedynie maszynę, że od tego punktu ma liczyć współrzędne.
Jak zaprogramować punkt zerowy? – nic trudnego
Aby wywołać punkt zerowy, w programie należy wpisać jedną z 4 dostępnych komend do wywoływania punktu zerowego
- G54 - Pierwsze PPZ
- G55 - Drugie PPZ
- G56 - Trzecie PPZ
- G57 - Czwarte PPZ
Oczywiście, przed rozpoczęciem obróbki należy odpowiednio ustawić punkt zerowy przedmiotu na maszynie, ale to już temat na inny artykuł.
Podsumowanie
W kolejnych artykułach zajmiemy się omówieniem kolejnych funkcji, a z biegiem czasu pokażemy jak wykonać działający program.
Jeśli nie rozumiecie na razie tego, co jest napisane wyżej to nie stresujcie się. Z biegiem czasu będziemy omawiać każdą funkcję po kolei, więc wszystko się Wam rozjaśni.
Jeśli macie jakieś pytania dotyczące artykułu lub maszyn CNC, napiszcie komentarz. Postaramy się odpowiedzieć najszybciej jak to możliwe.
#NC #CNC #maszyny #sterowane #numerycznie #MDW #mechatronika #robotyka #obróbka #skrawaniem #ubytkowa #CNC #podstawy #PPZ #Przesunięcie #punktu #zerowego #G54 #G55 #G56 #G7 #G90 #G91 #programowanie #absolutne #przyrostowe
Bibliografia:
https://www.obliczeniowo.com.pl/863
http://forum-cnc.pl/index.php?topic=12.0;wap2
https://www.freepik.com/photos/business
https://www.freepik.com/photos/technology
Autor:
Marek Beer