W obliczu poważnego zagrożenia spowodowanego COVID19 firma Urbicum postanowiła działać i w bardzo krótkim czasie opracowała pierwszy prototyp drukowanego respiratora. Zrobili to, ponieważ można zauważyć, że wszystkie kraje mają poważne niedobory specjalistycznego sprzętu medycznego. Sprzęt ten najczęściej wymaga długiego procesu produkcji i nie jest możliwe dostarczenie dużej jego liczby w krótkim czasie.
Respiratory to jedne z urządzeń, które są naprawdę niezbędne, a przy takiej liczbie zachorowań niestety firmy produkujące sprzęt medyczny nie są w stanie wyrobić z produkcją.
Z tego powodu powstał respirator typu open sorce, który można wykonać samemu w dowolnym miejscu.
Aby go zbudować potrzebujecie:
- Materiały PLA/ABS i TPU/Flex
- Pneumatyczny siłownik o skoku 100-200 mm
- Pneumatyczny wyłącznik krańcowy lub elektryczny wyłącznik krańcowy z zaworem zwrotnym
- Zasilacz 12 VDC
Wszystkie elementy drukowane są w przeciągu 15 godzin na drukarkach firmy Urbicum.
Dodatkowo respirator posiada funkcje regulacji, która umożliwia regulowanie przepływu powietrza, filtrację powietrza na wlocie i wylocie, nawilżanie powietrza, szybkość oddychania i ciśnienie.
Cała dokumentację możecie znaleźć na Gitlab'ie.
Zapraszamy też to obejrzenia filmu i odwiedzenia strony inicjatorów pomysłu.
Pełną dokumentację i informacje odnośnie projektu znajdują się na stronie http://www.ventilaid.org/
Na pytanie " jak długo trwało konstruowanie i składanie respiratora?" twórcy odpowiedzieli:
"Trwało to dwa dni, na tym własnie polega szybkość prototypownia i wykorzystywania druku 3D do tego celu. Najtrudniejsze w produkcji było spełnienie podstawowych parametrów technicznych."
Twórcy na co dzień zajmują się produkcją drukarek 3D i prototypowaniem, dlatego też nie jest to dziwne, że tak krótko zajęło im opracowanie ich pierwszego modelu respiratora. Należy dodać, że kolejny model jest już w projektowany.
A co Wy sądzicie o tym i podobnych działaniach ?? Coraz częściej wykorzystuje się druk 3D, aby wspomagać szpitale i służby sanitarne. Czy myślicie, że druk 3D odegra znaczącą rolę w walce z COVID19?