Aby dobrze zrozumieć elektronikę należy najpierw poznać podstawowe pojęcia, które będą się często pojawiały w naszych artykułach. Jako, że artykuły są kierowane również do osób, które dopiero teraz zaczynają zabawę z elektroniką, to wyjaśnimy najpierw wszystkie pojęcia, a dopiero później odniesiemy się przy ich pomocy do konkretnych układów.
Aby przypadkiem nie uszkodzić elementów lub miernika, nie wykonuj sam żadnych pomiarów, dopóki nie zapoznasz się dokładnie z artykułem.
Trzy podstawowe wielkości w elektryce i elektronice:
W naszej serii artykułów przekonasz się, że zasady obowiązujące w elektronice są jednoznaczne i wszystko jest możliwe do wyliczenia, jeśli ma się odpowiednie parametry. Aby jednak dokonywać obliczeń, należy wiedzieć i rozumieć co to:
- napięcie
- prąd
- rezystancja (inną nazwą jest opór)
Napięcie - co to?
Napięcie jest to różnica potencjałów elektrycznych między dwoma punktami obwodu elektrycznego lub pola elektrycznego, a tak po ludzku jest to miara siły, z jaką ładunku elektryczne znajdujące się w przewodniku, dążą do zbliżenia się do siebie. Im większe jest napięcie, tym ta siła przyciągania jest większa.
Napięcie elektryczne można łatwo porównać do napięcia gumki recepturki. Kiedy gumka nie jest naciągnięta, nie ma żadnej siły przyciągania pomiędzy punktami, które się na niej znajdują. Tak samo jest z napięciem elektrycznym. Kiedy jest ono zerowe, nie występuje żadna siła.
Aby móc coś zmierzyć, należy mieć zawsze jakiś punkt odniesienia. Tak samo sprawa ma się z napięciem elektrycznym. Napięcie mierzymy zawsze pomiędzy dwoma punktami układu.
Z racji tego, że z wodą każdy ma do czynienia na co dzień, wykorzystamy ją w tej serii artykułów, aby łatwiej było Wam zobrazować to, co dzieje się w elektronice. Chodzi o to, by prąd porównać do płynącej wody
Korzystając z analogii wodnej, możemy przedstawić napięcie jako wodę w rzece, która została zatrzymana przez zaporę
Tak jak pisaliśmy wyżej, napięcie mierzymy pomiędzy dwoma wybranymi przez nas punktami. Im większe będzie napięcie (im wyższy będzie poziom wody w zaporze), tym prędkość wypływania wody z zapory będzie wyższa.
Rodzaje napięć:
Napięcie dzielimy na stałe i zmienne. W naszej serii artykułów używamy tylko napięcia stałego, bo bateria 9V, tak jak wszystkie baterie i akumulatory jest źródłem napięcia stałego.
Napięcie zmienne nie będzie opisywane w tej serii artykułów, gdyż nie będzie ono nam potrzebne do przeprowadzenia ćwiczeń.
Samodzielne eksperymenty z napięciem zmiennym (takim, jakie jest w gniazdku w domu) są bardzo niebezpieczne, gdyż jeśli popełnimy błąd, może to skutkować utratą zdrowia lub życia. Lepiej wykonać ćwiczenia, z tej serii artykułów, które są bezpieczne nawet dla początkujących, gdyż 9V nie przekracza napięcia bezpiecznego dotykowego
Napięcie zwykle oznaczamy w obliczeniach jako U. Jednostką napięcia jest wolt, oznaczany jako [V].
W naszych eksperymentach wykorzystamy baterię, której napięcie wynosi 9V, co czytamy jako "dziewięć woltów"
Podsumowanie
Jeśli nie rozumiecie na razie tego, co jest napisane wyżej to nie stresujcie się. Z biegiem czasu będziemy opisywać wszystkie parametry prądu elektrycznego, więc wszystko się Wam rozjaśni.
Jeśli macie jakieś pytania dotyczące artykułu lub elektroniki, napiszcie komentarz. Postaramy się odpowiedzieć najszybciej jak to możliwe.
#elektronika #elektryka #napięcie #stałe #zmienne #przemienne #prąd