Monitorowanie zużycia energii elektrycznej – jak to działa.
Wdrożenie systemu monitorowania zużycia energii elektrycznej i redukowanie wydatków
Poprzez rosnące ceny energii elektrycznej, coraz częściej widzimy wdrażanie systemów monitorowania energii, w celu pozyskania niezbędnych informacji odnośnie jej zużycia. Koncepcja monitorowania zużycia energii nie jest nowa, co przemawia za jej słusznością, nowe są jedynie uwarunkowania wynikające z rosnących cen prądu.
Od kilku lat na rynku istnieją rozwiązania, które są przeznaczone do monitorowania zużycia energii, jednak ich koszt był zbyt duży i tylko największe firmy mogły sobie pozwolić na ich wdrożenie. Co jednak ze średnimi i małymi firmami, jak one mają oszczędzać energię elektryczną?
Dzięki firmie ICP DAS, światowego formatu producenta automatyki przemysłowej z Tajwanu, który od początku swojej działalności główny nacisk kładł zarówno na niezawodność jak i przystępność swojej oferty, powstał system Power Monitoring & Management Solution (w skrócie PMMS). A dzięki firmie JM Elektronik jest on dostępny w Polsce.
PMMS to rozwiązanie, które można wdrożyć w przedsiębiorstwie samodzielnie. Wystarczy, że zatrudniony lub współpracujący z firmą automatyk poświęci trochę swojego czasu na pozyskanie nowej wiedzy.
Pierwsze kroki do samodzielnego wdrożenia monitoringu zasilania
Zaletami samodzielnego wdrożenia systemu PMMS jest łatwe i szybkie pozyskiwanie danych przez automatyka zatrudnionego przez firmę. Aby wstępnie oswoić się z systemem firma JM elektronik proponuje zakup startowego zestawu. Dzięki niemu możemy sprawdzić w praktyce, czy funkcjonalność rozwiązania odpowiada naszym potrzebom.
JM elektronik zapewnia także wsparcie techniczne inżyniera podczas pierwszego uruchomienia zestawu. W oparciu o wiedzę pozyskaną podczas uruchomienia zestawu startowego automatyk jest w stanie samodzielnie opracować projekt właściwej instalacji monitorującej zużycie energii.
Samodzielne uruchomienie PMMS
Instalacja całego systemu PMMS odbywa się bez żadnej ingerencji w system dostarczania energii i bez dodatkowych kosztów zewnętrznych usług. Urządzenie składa się z trzech warstw:
-urządzenie pomiarowe
-koncentrator
-oprogramowanie
W zależności od układu pomiarowego, można pozyskiwać różne typy danych, które później są wykorzystywane w praktyce. Urządzenia dostosowane są do pracy w warunkach przemysłowych, 24/7, z montażem na szynie DIN, z kompletami przekładników/cewek Rogowskiego. Jeden koncentrator danych umożliwia gromadzenie i interpretację wyników od 1 do 96 punktów pomiarowych. Urządzenia warstwy pomiarowej dostępne są w układach 1-fazowych, 3-fazowych i 24-kanałowych (mieszanie faz).
Bieżąca samodzielna eksploatacja PMMS
Dzięki oprogramowaniu wbudowanym w PMMS możemy precyzyjnie śledzić każde wyniki pomiarów w czasie rzeczywistym. Oprogramowanie wbudowane w PMMS umożliwia konfigurację „strażnika mocy” wywołującego alarmy dźwiękowe, zapalającego lampy ostrzegawcze na sygnalizatorach, rozsyłającego ostrzegawczy e-mail czy automatyczne wiadomości z komunikatora internetowego.
Wbudowane w PMMS środowisko IF-THEN-ELSE pozwala na sterowanie warunkami produkcji, w tym wyłączania chwilowo zbędnych odbiorników energii. Łącząc dane gromadzone w PMMS z informacjami z systemów MES/ERP przedsiębiorca może opracować profile energochłonności produkowanych wyrobów, analizując z czasem opłacalność i wpływ inwestycji na koszt wytworzenia poszczególnych asortymentów. Dane z systemu PMMS mogą być przesyłane zarówno do lokalnych baz danych jak również do chmury.
Aby uzyskać więcej informacji, koniecznie odwiedź witrynę: https://oszczedzaj-prad.pl/