Co stoi za sukcesem rynkowym Axiomtek? Firma dostosowuje swoją ofertę do bieżących wymagań klientów, dzięki czemu stała się jedną z najpopularniejszych firm działających w zakresie komputerów przemysłowych i wbudowanych. Producent łączy jakość z konkurencyjnymi cenami.
Sprawdźmy, czy są to jedynie slogany, czy rzeczywiście za tymi deklaracjami stoją fakty!
Weźmy na warsztat kompaktowy komputer Axiomtek ICO520, który wyposażony jest w pasywne chłodzenie, o szerokim zakresie temperatur pracy, oraz możliwość mocowania na szynę DIN. (https://jm.pl/pl/axiomtek-proponuje-do-komunikacji-z-maszynami-ico520---2-porty-com_-2-porty-dio_-4-porty-ethernet_-wydajne-procesory_-opornosc-na-przepiecia_-montaz-din-rail/671/aktualnosc/ )
Czego więcej wymagać od komputera przewidzianego do ciągłej pracy? ICO520 charakteryzuje bezwentylatorowa obudowa, co czyni go przede wszystkim niezawodną konstrukcją, zdolną do pracy w najtrudniejszych warunkach: środowisku zanieczyszczonym pyłem, kurzem, mgiełką olejową, czy też opiłkami, co potwierdza standard szczelności IP40. Świetnie radzi sobie w zakresie temperatur pracy od aż -40°C do +70°C, dlatego może pracować we wszelkiego rodzaju halach, chłodniach oraz na wolnym powietrzu, gdzie temperatury sięgają bardzo niskich, lub bardzo wysokich temperatur.
To co zdecydowanie wyróżnia komputer Axiomtek ICO520, to zabezpieczenie przed przepięciami do nawet 1,5kV, dzięki czemu może sprostać wymaganiom urządzeń automatyki przemysłowej, systemów ładowarek pojazdów elektrycznych, jednostek nadzoru stacji transformatorowych, węzłów energetycznych, oraz wszystkich urządzeń, w których na okablowaniu może wystąpić przepięcie w wyniku zjawiska przebicia lub indukcji.
Odporny na strzał w porty z procesorem i7 na pokładzie
Komputer ten wyposażony jest w procesor Intel-Core i7 dwunastej generacji Alder Lake, dzięki czemu jest zarówno wydajny, jak i energooszczędny. Posiada cztery porty Ethernet o przepustowości 2,5GbE, dwa porty szeregowe, oraz dwa cyfrowe I/O
ICO520, dzięki wyposażeniu w dwa wyjścia grafiki o wysokiej rozdzielczości oraz slocie na szybką pamięć RAM DDR4-3200 z maksymalnym rozmiarem 32GB, jest w stanie obsłużyć programy, które wymagają bardzo dużej mocy obliczeniowej, takie jak inspekcja optyczna, Industrial AI, czy też system SCADA.
Pomimo zastosowaniu wielu złącz, portów komputer nadal jest kompaktowy, jego wymiary to 83×110×155 mm, oraz waży tylko 1,5kg.
A jeśli nie potrzebujemy mocnych procesorów, a potrzebujemy ochrony przed strzałem w porty?
Z kolei do mniej wymagających zastosowań polecamy Państwu ekonomiczny komputer ICO330, również wyposażony w izolację galwaniczną, pasywne chłodzenie, możliwość mocowania na szynę DIN oraz szeroki zakres temperatur pracy. (https://jm.pl/pl/ekonomiczny-komputer-bedacy-brama-dla-systemow-automatyki_-do-pracy-na-szynie-din_-z-4-portami-szeregowymi_-dio-oraz-3xethernet-z-izolacja-galwaniczna-na-portach-do-1_5kv/676/aktualnosc/ )
Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest duża liczba portów szeregowych, aby wprowadzić do Ethernetu dane wymieniane między urządzeniami automatyki przemysłowej przyda się ICO330, czyli kolejny komputer przemysłowy od Axiomtek, który spełnia postawione przed nim wymagania.
ICO330 sprawdza się bardzo dobrze jako brama dla urządzeń automatyki, czy dla terminalu systemu HMI. Wyposażony jest w przystępny cenowo i dostępny procesor Intel Atom - dwurdzeniową jednostkę o taktowaniu 1.2 GHz oraz poborze 6W mocy (opcjonalnie czterordzeniowa o taktowaniu 1,5GHz oraz pobierająca 9W mocy).
Na górze obudowy znajduje się zarówno port HDMI, który obsługuje wyświetlacze w rozdzielczości HD 1920 x 1080, oraz 5 złącz antenowych. Na panelu frontowym wbudowane są 3 porty 2,5 GbE LAN, 2 porty USB 3.0 i 4 izolowane RS-232/422/485. Ma zapewnioną łączność z siecią komórkową dzięki dwóm gniazdom SIM.
Czy ktoś pomyślał o bezpieczeństwie? Ethernet przemysłowy z firewall czy VPN?
Kolejnym rozwiązaniem firmy Axiomtek jest komputer przemysłowy iNA200 zarówno z Ethernetem, jak i światłowodem, wyposażony w pasywne chłodzenie oraz o szerokim zakresie temperatur pracy i możliwością pracy przy 95% wilgotności powietrza. (https://jm.pl/pl/wydajny-komputer-przemyslowy-ina200-od-axiomtek-z-6-portami-ethernetu-swiatlowodowymi-i-kablowymi_-z-montazem-na-szyne-din-oraz-szeregiem-zastosowan/668/aktualnosc/
Naprzeciw atakom hakerskim staje iNA200, czyli komputer przemysłowy, który można wykorzystać w roli bramy bezpieczeństwa cybernetycznego. Ten niepozorny komputer jest w stanie obronić całą sieć przed atakami hakerów lub wywiadów wrogich państw na przedsiębiorstwa dzięki możliwości instalacji oprogramowania klasy Firewall, albo VPN. Widać to po specjalnie dobranym procesorze Intel Atom x6212RE/x6414RE spotykanych w switchach oraz możliwości pracy w Linux, ulubionym systemie operacyjnym opensourcowych narzędzi do zarządzania siecią i bezpieczeństwem.
Platforma na światłowód i skrętkę
Ten produkt firmy Axiomtek wyposażony jest w 6 portów Ethernet, w tym dwa porty światłowodowe SFP, co pozwala mu pełnić rolę węzła w sieci Ethernet, a jednocześnie konwertera sygnału z światłowodu na skrętkę, bądź może zostać jednostką współpracującą z robotami przemysłowymi. Światłowody pozwalają przesyłać dane z dużą prędkością na duże odległości omijając zakłócenia elektromagnetyczne.
Dzięki bezwentylatorowej obudowie nie zbiera się kurz czy pył, co czyni komputer niezawodnym.
INA200 może pracować w temperaturach od -40°C aż do 70°C i zakresie napięć od 9VDC do 36VDC, dzięki czemu komputer może pracować nawet w najbardziej wymagających środowiskach.
Zwykły komputer panelowy? I co w nim takiego unikalnego?
Systemy ERP, WMS, MES oraz SCADA są bardzo popularne w halach i magazynach, dlatego Axiomtek postanowił stworzyć GOT318WL-845-PCT, czyli 18,5” komputer panelowy, który wyświetla obraz o rozdzielczości 1366 x 789 (16:9) oraz posiada 10 punktowy touchpanel. (https://jm.pl/pl/ekonomiczny-i-dostepny-komputer-panelowy-got318wl-845-pct-od-axiomtek-18_5___-dla-hal-produkcyjnych-i-magazynow/666/aktualnosc/ )
Komputer jest zdolny pracować w temperaturach od 0°C do aż 50°C, a zgodnie z normą IP65, przedni panel komputera jest zabezpieczony przed wodą, kurzem oraz pyłem, dlatego może być z powodzeniem wykorzystywany w zakładach przemysłowych. Komputer wykorzystuje procesor Intel Pentium N3710, który charakteryzuje się wysoką energooszczędnością - zużywa tylko 48W. Warto wspomnieć, że na halach produkcyjnych znajduje się kilkadziesiąt komputerów, więc ich energooszczędność jest kluczowa w kosztach eksploatacji.
Dzięki bezwentylatorowej konstrukcji urządzenie to stało się bardziej odporne na warunki zewnętrzne, przez co może pracować w trybie ciągłym.
GOT318WL-845-PCT posiada 2 porty PCI Express Mini, które pozwalają na bezprzewodową komunikacje 3G przy użyciu karty SIM, 2 złącza RS-232/422/485, 2 porty USB oraz 2 USB 3.0, gniazdo audio, oraz 2 porty Ethernet o przepustowości do 1Gb/s
Koń pociągowy, ale gotowy do biegu od zaraz!
Jak widać po powyższej specyfikacji mamy do czynienia z typowym komputerem panelowym, można by rzec koniem pociągowym Industrial IT, gdzie więc jest jego unikalność, specjalne dostosowanie do potrzeb, które deklaruje Axiomtek?
Przy zamawianiu komputerów warto zapoznać się z czasem oczekiwania na dostawę. Trudności z dostępnością procesorów sprawiła, że czas oczekiwania na komputer panelowy u wielu dostawców wynosi nawet kilkadziesiąt tygodni. Axiomtek znając ten problem zapewnił stałą dostępność komputera w 21 dni, podczas gdy konkurencja szacuje czasy dostawy na miesiące.
Gdy malina nie wytrzymuje enviromentalu, postaw na KIWI
Komputerem do zastosowań IoT jest jednopłytkowy KIWI 310 o rozmiarze 1,8”, szerokim zakresie temperatur pracy oraz systemem monitorowania pracy. (https://jm.pl/pl/kiwi-___-tak-wiele-witalnosci-w-niewielkiej-objetosci-___-windows_-linux-czy-android-w-1_8___-komputerze-jednoplytkowym/660/aktualnosc/ )
KIWI 310 dzięki swoim rozmiarom sprawdzi się w zastosowaniach w aplikacjach przemysłowych, zarówno w smart home, smart building, smart vending i retail, czy POS i digital signage. Inżynierowie Axiomteka tworząc KIWI 310 w okresie, gdy na rynku komputerów jednopłytkowych dochodziło do wielu perturbacji, spowodowanych brakiem dostępności procesorów i wydłużeniem czasu dostaw zdecydowali się stworzyć komputer przystępny cenowo i łatwo dostępny.
Ten mikrokomputer jest kompatybilny z Linuxem, Windowsem oraz Androidem, co czyni go bardzo uniwersalnym urządzeniem. Zastosowanie w nim procesora Celeron N3550 oferuje ochronę inwestycji ze względu na długi czas wsparcia oferowany przez Intel. Wbudowany układ graficzny zapewnia obsługę grafiki w jakości HD 1920 x 1080 (16:9), oraz możliwość wykorzystania portu mikro HDMI, które odpowiada za obsługę audio.
Dzięki rozmiarowi 1,8” KIWI310 jest tak popularne, ponieważ idealnie wpasuje się w urządzenia o niewielkich gabarytach, czy ciasnych przestrzeniach montażowych. Nawet w pełnej obudowie urządzenie to zajmuje mało miejsca.
Zakres temperatur od 0°C do 60°C pozwala na pracę w aplikacjach znajdujących się wewnątrz budynku, jak i w maszynach vendingowych, a poprzez wbudowany system monitorowania pracy, umożliwia podgląd temperatury pracy urządzenia oraz warunków zasilania.
Dzięki podłączeniu do urządzenia karty/modemu zapewniającego komunikację bezprzewodową czy akceleratora graficznego Intel Movidius Myriad X Vision, komputer można przekształcić w pełnoprawne urządzenie dedykowane aplikacjom bazującym na technologii AI.
Wszyscy znamy wózki autonomiczne wykorzystywane w logistyce w firmach produkcyjnych czy na halach magazynowych. Co może być unikalnego wg Axiomtek w komputerze dla AI sterującej pojazdem autonomicznym?
Wszyscy znamy pojazdy autonomiczne, które wyręczają ludzi w prostych zadaniach, do skonfigurowania takich urządzeń świetnym wyborem będzie AIE900-XNX od Axiomtek, który wspiera technologię AI NVIDIA Jetson Xavier NX. (https://jm.pl/pl/oczy-i-uszy-sztucznej-inteligencji-pojazdow-autonomicznych_-to-lidar-i-kamery_-a-mozgiem-jest-wspierany-przez-standard-nvidia-jetson-xavier-nx-komputer-aie900-xnx-od-axiomtek/680/aktualnosc/ )
Komputer wyposażony jest w podzespoły, które pozwalają mu współpracować z AI przy szybkim przetwarzania obrazu. Może być wykorzystany jako część układu nawigacyjnego wózków AGV, a także do monitorowania ruchu ulicznego, rozpoznawania tablic rejestracyjnych w czasie rzeczywistym, wykrywaniu zagrożeń na drodze, czy też sortowania przesyłek i kontroli jakości produktów na taśmach podajnikowych.
Komputer AIE900-XNX wykorzystuje platformę NVIDIA Jetson Xavier NX, która podwyższa wydajność oraz niezawodność urządzenia przy pracy z AI.
Dzięki użyciu 6-rdzeniowego procesora NVIDIA Carmel ARM v8.2, 384-rdzeniowego procesora graficznego oparty na architekturze NVIDIA Volt oraz 8GB 128 bitowej pamięci RAM LPDDDR4x, jest w stanie wykonać 21 trylionów operacji w ciągu jednej sekundy.
Bo widzieć, to uwierzyć!
Dzięki współpracy z firmą oToBrite, produkującą wysokiej klasy kamery dla AI i automotive, komputer może korzystać z czterech dedykowanych dla kamer SerDes portów, które umożliwiają spektrum widzenia 360 stopni.
Komputer zaprojektowano także tak, że sygnał z lidaru trafia bezpośrednio do procesora dedykowanym mu portem LAN.
Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w dalszych 4 porty Ethernet 10/100/1000 Mb/s z możliwością zasilania PoE do 30W, co pozwala łatwo wykorzystać standardowe kamery over-IP czy inne peryferia autonomicznego wózka.
Oprócz współpracy z kamerami i lidarem jest kompatybilny z urządzeniami automatyki przemysłowej lub sensorami/sterownikami pojazdu, co umożliwiają dwa porty COM/CAN, a także jedno złącze DIO. Posiada również port HDMI, który jest w stanie odtwarzać obraz w rozdzielczości 4K lub 2K, a także 2 porty USB 3.2.
Współpracuje z technologią 5G, która pozwala na szybki przesył danych w trybie bezprzewodowym, co dla tego typu urządzeń jest niezbędne.
Urządzenie wspiera system operacyjny Linux Ubuntu 18.4 i wyróżnia się niewielkim rozmiarem, ponieważ ma on tylko 239 x 185.3 x 79.4 mm, co przy wadze 3,45kg ułatwia jego aplikację w pojazdach autonomicznych. Jest w stanie pracować w temperaturach sięgających od -30°C do 60°C, co umożliwia jego pracę w otwartym terenie.
Zainteresowanych rozwiązaniami Axiomtek po więcej informacji zapraszamy na stronę https://jm.pl/pl/nowosci-produktowe/axiomtek-opis-firmy/